Kaip britai švenčia Velykas?

britų velykos

Velykos Jungtinėje Karalystėje yra viena pagrindinių krikščioniškų švenčių. Ši šventė neatsiejama nuo tradicijų, folkloro ir tradicinio maisto. Daugelis teologų tiki, kad Velykų pavadinimas (angl. Easter) kildinamas pagal anglo-saksų aušros deivę – Eostrę.


Didysis Ketvirtadienis


Didžiuoju ketvirtadieniu (angl. Maundy Thursday) vadinamas ketvirtadienis prieš Velykas. „Maundy“ paimtas iš prancūziško žodžio „mandane“, reiškiančio „įsakymą“ arba „įpareigojimą“, nurodantį kad paskutiniosios vakarienės metu Kristus apaštalams sakė: „mylėkite vieni kitus kaip aš jus mylėjau“. Per Didįjį ketvirtadienį britų monarchai atlikdavo apeigas, kurios atsirado dar karaliaus Edvardo pirmojo laikais. Dar 17-ame amžiuje karalienė ar karalius plaudavo kojas parinktiems vargšams, taip parodydami savo nusižeminimą ir primindami faktą, kad Jėzus plovė kojas savo mokiniams. Paskutinis monarchas atlikęs šias apeigas buvo Džeimsas Antrasis.


Didysis penktadienis


Didysis penktadienis angliškai vadinamas „Good Friday“ ir tai skamba šiek tiek keistai, tačiau yra manančių, jog kadaise ši diena buvo vadinama kitaip – „God‘s Friday“ (liet. Dievo penktadieniu) arba „Holy Friday“ (liet. šventuoju penktadieniu).


Verbų sekmadienis ir palmės


Savaitė prieš Velykas prasideda Verbų sekmadienį (angl. Palm Sunday). Kodėl Palm Sunday (palmių sekmadienis)? Romėnų laikais buvo priimta karališkosios šeimos narius pasveikinti mojuojant palmių šakomis. Taigi, Jėzui atvykus į Jeruzalę vadinamąjį verbų sekmadienį, žmonės jį sveikino nuklodami gatves palmių šakomis ir jomis mojuodami.


Anglu24.lt kalbos kursai - smagūs ir efektyvūs!Šokoladiniai kiaušiniai


Mainytis ir valgyti velykinius margučius yra įprasta daugelyje šalių. Tačiau tradicinius vištų kiaušinius Anglijoje jau kurį laiką pakeitė šokoladiniai kiaušiniai. Britai vieni kitiems dovanoja šokoladinius kiaušinius, įprastai pripildytus saldumynų. Be to, mažieji britai „medžioja“paslėptus šokoladinius kiaušinius, kuriuos Velykų zuikutis išradingai paslėpė namuose arba sode. Vaikai tiki, kad jeigu visus metus jie elgsis tinkamai, Velykų zuikutis jiems būtinai paliks šokoladinių kiaušinių. Vis dėlto, šiaurinėje Anglijos dalyje, Prestone ir Lankašire, dar išsaugotos kiaušinių ridenimo tradicijos. Kietai virti kiaušiniai čia yra ridenami siekiant išsiaiškinti, kieno kiaušinis nuriedės toliau.


britų velykos

Velykinės skrybėlaitės


Kadaise Velykos buvo laikoma tradicine diena, skirta kelti vestuves, todėl daugelis žmonių šią dieną dar ir dabar linkę deramai pasipuošti. Moterys dėvi velykines skrybelaites, kurios yra įmantriai išdekoruotos gėlėmis ir kaspinais. Londone „Battersea“ regione iki šiol rengiamas Velykų paradas, kur demonstruojamos prašmatniausios skrybėlaitės.


Nemokama pamoka PRADEDANTIEMSNemokama pamoka PAŽENGUSIEMS
Anglų kalbos kursai